Akvarijní šneci. Pohroma nebo pomocníci?

Mnoho začínajících akvaristů sleduje šneky ve svých akváriích a představuje si katastrofu. I když se objeví jen pár kusů. Není třeba se obávat! V tomto článku nahlédnete do fascinujícího světa vodních šneků, tvorů, kteří nosí své domovy na zádech. Navíc vám poskytnu tipy, jak udržet populaci šneků v únosné míře, pokud zjistíte, že se šneci množí.

 

Co by měl člověk vědět o vodních šnecích?

Svět vodních šneků je velmi rozmanitý. Někteří mají žábry, zatímco jiní dýchají plícemi. Některé druhy jsou Hermafroditní jiní mají odlišné pohlaví. Velikosti akvarijních druhů se velmi liší, od malých 0,5 cm šnečků až po impozantní 10-12 cm obry. Mnozí jedí řasy a organické zbytky, avšak jídelníček jednotlivých druhů se značně liší.

Je pozoruhodné, že někteří šneci se v akváriích rychle rozmnožují, ale jiní se v takových podmínkách nemohou vylíhnout (potřebují brakickou – slanou vodu). Pokud se tedy šnekům vyhýbáte kvůli obavám z přemnožení, buďte si jisti: „existují krásné a prospěšné druhy šneků, které se v akváriích nerozmnožují“. 

 

Objevili se šneci, i když jsem žádné nedonesl(a)!

Je běžné, že se akvária „nakazí“ plži nevědomky. Typickým způsobem, jak se to děje, jsou vodní rostliny. I když si důkladně prohlédnete rostlinu a nevidíte žádné šneky, pod listy mohou být skrytá vajíčka. Nejčastěji takto „pořídíme“ druhy:

  • Okružák - Helisoma nigricans
  • Levatka - Physella acuta
  • Piskořka -Melanoides tuberculata  

 

Šneci se nadměrně přemnožili!

Proč se tito šneci tolik rozmnožují? Není to jejich chyba. Jak již bylo zmíněno dříve, hlemýždi se obvykle živí řasami a organickým odpadem. Většina běžných sladkovodních šneků v akváriích nežere rostliny (pokud ano list už je ve stadiu rozkladu). Těmto šnekům se daří a množí se v bohatém prostředí plném řas, zbytků rybí potravy, rozkládajících se listů rostlin atd.

Předpokládejme tedy, že vidíte explozi v počtu šneků. V takovém případě je to pravděpodobně indikátor nevyváženého akvária, pravděpodobně kvůli překrmování nebo dosud nenastolené biologické rovnováze, spíše než šnečí problém jako takový.

 

Co s nimi mám dělat?

Chcete-li vyřešit přemnožení šneků, začněte řešením hlavních příčin:

  • Vyhněte se nadměrnému osvětlení v akváriu, abyste zabránili růstu řas.
  • Nepřekrmujte své ryby.
  • Nádrž pravidelně čistěte a odstraňujte odumřelé listy rostlin a jiný organický nepořádek.

 

Další strategií ke správě počtu šneků je zavedení konkurentů o jídlo. Mohou to být:

  • Řasožravé ryby, které řasy zkonzumují – např. „Otík“ -Macrotocinclus Affinis
  • sumečci, jako jsou Corydoras, kteří požírají zbytky potravy ze dna akvária
  • Skvělou možností jsou také krevety. O potravu soutěží s plži a svou mrštností se krevetky (i ryby) k potravě dostanou často rychleji. ;)

 

Počty šneků můžete také snížit ručně. Jednoduše nechte uvařený plátek okurky nebo list salátu v akváriu přes noc. Do rána na něm bude mnoho šneků, což umožní snadné odstranění.

 

Někteří tvorové přirozeně loví hlemýždě. Pozoruhodný je zejména šnek assassin  -Anentome helena – u nás zvaný Helena. Používá jed k paralyzaci šneků před hodováním na nich, Helena dokáže zlikvidovat i vetší šneky, jak je samotná. To se může stát pokud „dojdou“ malí šneci, které upřednostňuje. Existují také ryby, které se živí šneky, jako jsou Sekavci a Čtverzubci.

K dispozici jsou také pasti na šneky s různou účinností. Chemické odstranění šneků je nejextrémnější opatření, a mělo by jít o poslední možnost.

 

Proč jsou šneci užiteční?

Šneci pomáhají udržovat čisté akvárium konzumací řas. Zatímco někteří se primárně živí organickým odpadem a nemusí jíst mnoho řas, jiní dávají přednost řasám, jako jsou zelená, hnědá nebo dokonce štětičková řasa, a vyhýbají se krmivu ve formě tablet. V podstatě každý šnek přispívá blahodárně svým jedinečným způsobem.

 

Jakého šneka si mám tedy vybrat?

S výjimkou "rychle se množících šneků", jako jsou plži Levatka nebo Okružák, obchody s chovatelskými potřebami často nabízejí celou řadu dalších šneků.

 

Druhy rodu Neritina

Tito šneci jsou výborní v konzumaci řas a jsou středně velcí. Zajímavé je, že se nemohou rozmnožovat ve sladké vodě; jejich vajíčka se v ní nelíhnou. V moderních akváriích jsou oblíbení, i když někomu může připadat vzhled jejich nakladených vajíček poněkud nevzhledný.

  

 

Horned Nerite Snail - Clithon Corona (můj favorit)

 

Je nápadný akvarijní šnek. Jeho jméno pochází od špičatých výrůstků na jeho ulitě. Šnek má rozmanité vzory se základní barvou od žluté po zlatohnědou nebo černou, zdobenou černými pruhy nebo klikatými pruhy.

Je fanouškem zelených, hnědých řas, dokonce sní i černou štětičkovou řasu a nepoškodí rostliny, takže je ideální pro osázené nádrže. Jeho vejce se nevylíhnou ve sladké vodě, což zabrání nečekanému populačnímu boomu.

Jde o neúnavného pojídače řas a dokáže krásně vyčistit dekorace například od zelené prachové řasy. Doporučuji 2-3 šneky na 30l

 

Neritina zebra (Neritina natalensis) 

Neritiny, zejména Neritina Zebra, jsou skvělými spojenci v boji proti řasám v tvém akváriu. S jejich krásnou žluto-černou barvou nejen esteticky obohacují prostředí, ale svou neúnavnou prací likvidují zelené i hnědé řasy a zabraňují tvorbě nových. V běžném akváriu se stejně jako clithon corona nemnoží.

 Protože potřebují rovněž Brakickou vodu. Nevýhoda těchto šneků je, že má krátkou „nohu“ a může se stát pokud se převrátí na ulitu že už se nedokáže otočit a může umřít. doporučuji 1-2 ks na 30l

 

Sulawesský šnek - Tylomelania sp

Sulawesský snek - Tylomelania sp nadherny okrasny akvarijni snek

Na rozdíl od dříve zmiňovaných šneků tento podmanivý druh není významným požíračem řas. Je více ceněn pro svůj nápadný vzhled a zábavné pohyby. Je nenáročný na parametry vody i potravu.

Tylomelania je živorodý plž s odděleným pohlavím. Pro odchov se doporučuje skupinka alespoň 5 ks, aby se zvýšila šance, že mezi nimi budou samičky i samci, protože pohlaví nelze rozeznat. Za běžných podmínek rodí každých pár týdnů jedno mládě.

 

Piskořka - Melanoides tuberculata

piskorka vezovita snek pojidajici detrit ze dna akvaria

akvaristé preferují tento druh plže, protože konzumuje zbytky rybího jídla a rozkládající se listy rostlin, a odstraňuje nepořádek ze substrátu (rád se zahrabává). Je šetrný k rostlinám. Pokud je však jídla příliš mnoho, jeho populace může explodovat. Není vhodný pro aquascaping jelikož po čase svým „rytím“ dokáže srovnat dno do roviny.

  

Assassin Snail –„Helena“  Anentome helena

Poslední na seznamu je hlemýžď Helena, často známý jako Assassin Snail. Používá se jako „přírodní“ redukce šneků, jelikož se tento druh živí jinými šneky. Obvykle loví ve skupinách. Jakmile zaženou svou kořist do kouta, najdou otvor a pomocí svých paralyzujících ústních ústrojí propíchnou a zkonzumují tělesné tekutiny.

V průměru se Assassin šnek živí 2-3 slimáky týdně. Mají také rádi suché jídlo. Když jsou dobře krmení, nezaměřují se na každého hlemýždě, šetří ty s větším tělem nebo tuhým krunýřem.

Krevetky konzumuje ve velmi výjimečných případech. Používá se pro redukci okružáků, levatek a piskořek. Pokud máte v akváriu „okrasné“ šneky raději se heleně vyhněte.

 

 

Doufám, že vám tento článek pomohl projít složitou říší akvarijních šneků. Doufám, že místo toho, abyste se báli šnečí invaze, je nyní považujete za přínosné pro vaše akvárium. Pokud se rychle rozmnožují, může to být známka toho, že ve vašem akváriu není něco v rovnováze.

 

K identifikaci problému využijte PŘEHLED ŘAS V AKVÁRIU.