V životě nevyhnutelně přijde čas, kdy se ve vašem akváriu objeví nějaká forma řas. Někteří z vás možná dokonce začnou uvažovat o tom, že kvůli výskytu řas tento krásný koníček opustí s tím, že boj s řasami a udržování pěkného a čistého akvária zabere příliš mnoho času, nebo budete velmi frustrováni ošklivým obrazem svého akvária plného řas. Nikdo se na to den za dnem nechce dívat... Tohle by se prostě nemělo stávat!
Výskyt řas (řasový květ) ukazuje na určitý druh "selhání biologického systému". Jasně a zřetelně nám říká, že jsme udělali chybu (nebo sérii chyb) ve fázi plánování, nebo nám říká, že máme problém s nastavením jinak dobře vyhovujícího zařízení, nebo že nějaký faktor prostředí prostě není v pořádku. Jde o to, že bychom neměli bojovat s řasami! Měli bychom najít PŘÍČINU a tu bychom měli odstranit!
Mám pro vás dobrou zprávu: pokud získáte určité zkušenosti – nebo občas utratíte trochu více peněz za vybavení akvária, abyste podpořili rovnováhu - jistě se vám podaří udržet krásné akvárium bez řas. Nikdy není dobré léčit pouze příznaky, nestačí odstranit řasy (pokud je vůbec lze odstranit) a naprosto nejhorší nápad je používat chemické přípravky na odstranění řas (biocidy). Najděte raději nedostatky ve svém systému. Možná to bude znít směšně, ale moje nejlepší rada zní: naslouchejte přírodě a neopakujte vše, o čem víte, že jste udělali správně - k tomu máme všichni tendenci: "Mám dobrou filtraci, dobrý CO2, světlo mi stačí, a stejně mám řasy". Tím svůj problém nevyřešíte, ale pouze ochráníte své ego. Vždycky se obviňujte a vězte, že příroda má vždycky pravdu – a vždycky je silnější než vaše vůle a ego. To jsem si vyzkoušel vlastní kůži.
Dobře, co tedy způsobuje výskyt řas?
Stručně řečeno: přítomnost světla a čpavku. Čím více světla máme (a moderní, high-tech akvária mají hodně světla), tím méně čpavku je potřeba ke spuštění bujení řas. To je důvod, proč začínající quascapeři vidí po založení svých akvárií více řas než fandové tradičních low-tech akvárií.
Problémem je, že amoniak nelze jen tak "odstranit" - ledaže byste v akváriu prováděli větší denní výměny vody – ale to bude také lék na symptomy. Naším cílem je zjistit, co je příčinou zvýšené hladiny amoniaku v naší vodě – a tady se věci začínají komplikovat. Amoniak vzniká rozkladem organických prvků ve vodě. Ten může mít více zdrojů: znečištěný nebo neúčinný filtr, uhynulé a neodhalené ryby, rozkládající se listy rostlin, nahromaděný mulč atd.
Dlouhá léta si mysleli, že bujení řas je způsobeno nadbytkem dusičnanů a fosforečnanů. Moderní věda prokázala, že to vůbec není pravda - s výjimkou extrémních hladin dusičnanů (nad 50 ppm) a fosforečnanů (nad 5-10 ppm), které omezí růst rostlin a způsobí tak, že se listy začnou rozkládat. Tento rozkladný proces ani nebudete moci vidět na vlastní oči, dokonce i hnití na mikroskopické úrovni může způsobit takové množství čpavku v nádrži, že se objeví řasy..
Jiní si myslí, že řasy jsou způsobeny živinami. Pokud jste dosud nepoužívali profesionální hnojení rostlin a začnete je pravidelně dávkovat, může se stát, že začnete pozorovat bujení řas, a vy můžete nabýt mylné představy, že celý problém je způsoben živinami. To jednoduše není pravda. Řasy jsou stejné jako rostliny - ale na nižší vývojové úrovni: mají rády živiny. Pokud jste měli akvárium plné neinvazních řas a začali jste ho řádně hnojit, řasám se také začne dařit - společně s rostlinami. Dříve nevýznamný problém s řasami - který byl vždy způsoben jiným problémem - se začne projevovat.
Řešením problému není přestat dávkovat nebo začít omezovat hnojiva. Řešením je odstranění příčiny. Pokud byl například příčinou prostý nedostatek živin (při předchozím způsobu hnojení), pak byste měli pokračovat v dávkování a odstraňování řas, dokud prostě nezmizí (rostliny řasy "přerostou"). Pokud původním problémem nebyl (pouze) nedostatek vhodných živin, pak pravidelné dávkování a odstraňování řas nebude stačit, protože část původního problému stále přetrvává. V tomto případě budete muset najít další příčiny.
Tento průvodce vám pomůže najít různé příčiny výskytu řas a pomůže vám je odstranit. Různé typy řas naštěstí indikují mírně odlišné příčiny, takže budete mít vodítko, kde začít hledat zdroj potíží.
DRUHY ŘAS
Hnědé řasy – rozsivky (Diatomaceae)
Příčiny: slabé osvětlení ve starých akváriích bez CO2 nebo vysoká hladina amoniaku v nově založených nádržích. Má ráda přítomnost čpavku a křemičitanů - ty mohou pocházet z písku, nekvalitního štěrku, kamenů nevhodných pro akvaristiku, filtračního materiálu na bázi zeolitů a mohou pocházet i z vody z vodovodu.
Má dva běžné typy: první vytváří slizký hnědý povrch, druhý přichází v podobě tenkých hnědých vláken. Nejedná se o "nebezpečný" typ řasy, lze ji snadno odstranit (pouhým otřením skla akvária) a snadno mizí. Řasožrouti jako Otocinclus Affinis ji zkonzumují a rychle odstraní. V akváriích typu low-tech (bez CO2) budete muset zvýšit intenzitu světla (nebo počet hodin osvětlení) - mějte však na paměti, že zvýšení světla bude mít za následek vyšší potřebu CO2- a hnojiva. U nových high-tech akvárií to časem zmizí samo jakmile se filtr "zajede". Snažte se ji odstranit fyzicky a podpořte šíření nitrifikačních bakterií. Výskyt ve starších, správně osvětlených akváriích bude ukazovat na špatnou kvalitu vody a přítomnost křemičitanů.
Zelená skvrnitá řasa - GSA (Choleochaete)
Malé kulaté skvrny na tvrdých površích - nejvíce viditelné na skle akvária. Objevuje se také na pomalu rostoucích rostlinách, obvykle na druhu Anubias. Je to řasa zdravých akvárií, pravděpodobně se s ní setkáte ve všech akváriích.
Má ráda silné osvětlení a kvete při nízké hladině fosfátů a/nebo CO2. Silně ulpívá na různých površích, takže řasožrouti ji opravdu neodstraní. Šnek Zebra Nerite a jeho čeleď ji částečně odstraní - ale ne příliš účinně. K jejímu odstranění ze skla použijte škrabku na řasy a přesaďte pomalu rostoucí rostliny, které snášejí slabé osvětlení na stinné místa.
U akvárií se středním osvětlením byste měli dbát na pravidelnou výměnu vody a účinnou filtraci, u silného osvětlení zkontrolujte účinnost vašeho režimu hnojení a dávkování CO2. Protože je většinou způsobena nedostatkem fosfátů (PO4), začněte přidávat více fosfátů, abyste odstranili hlavní příčinu. A řasa sama zmizí.
Zelená prachová řasa - GDA
Zelená prachová řasa, která se většinou vyskytuje v high-tech akváriích s rostlinami. Opravdu malé zelené skvrny vytvářejí na skle akvária a tvrdém povrchu vrstvu podobnou prachu. Tento typ řasy obvykle neroste na rostlinách. Přesný původ tohoto typu řasy není zcela znám, jedná se o typ zoospor, které se skládají z jednotlivých buněk schopných pohybu. Příčinou je především nízká hladina CO2 a málo živin. Častěji se vyskytuje v nových akváriích.
Škrabky na řasy nejsou řešením, protože buňky odstraněné ze skla a plovoucí ve vodě se po nějaké době opět přilepí na tvrdý povrch. Řešení příznaků: Je třeba nechat tyto řasy nerušeně růst po dobu 10-20 dnů! Vytvoří se silná zelená vrstva, kterou lze odstranit (vysát) ve velkých kusech, a pokud se vyřeší příčina, později se již nevrátí.
Zelená Chlupatá řasa (Oedogonium)
Všechny vláknité řasy indikují nízkou nebo kolísající hladinu CO2! Kolísání hladiny oxidu uhličitého může být způsobeno nerovnoměrnou hladinou CO2 (například kvůli pH kontroleru) nebo nesprávně nastaveným časovačem (hladina CO2 musí dosáhnout požadované úrovně v době, kdy se v místnosti objeví světlo - i přirozené).
"Chlupatka" je vláknitá řasa, která na listech rostlin vypěstuje tenká vlákna o velikosti pouhých několika milimetrů. Svědčí o tom, že rostliny trpí (listy lokálně hnijí) především kvůli nedostatku živin (například lokálnímu nedostatku CO2, který není rovnoměrně rozváděn průtokem v celém akváriu). Může se objevit na starých a poškozených listech. řasožrouti a krevetky Amano ji budou požírat.
Abyste tuto příčinu vyřešili, musíte zajistit správnou hladinu a cirkulaci CO2 a načasovat dávkování CO2 podle doby osvětlení (začněte 2-3 hodiny předtím a vypněte ho spolu s osvětlením). Vezměte prosím v úvahu také přirozené světlo. Potřeba CO2 u rostlin může stoupnout například v důsledku ranního vrhání světla - i když se vaše světlo v akváriu zapne až v poledne.
Zelené Vousatá řasa - GBA
Všechny vláknité řasy indikují nízkou nebo kolísající hladinu CO2! Kolísání hladiny oxidu uhličitého může být způsobeno kolísáním koncentrací CO2 (například kvůli počítači s pH) nebo nesprávně nastaveným časovačem (hladina CO2 musí dosáhnout požadované úrovně v době, kdy se v místnosti objeví světlo - i přirozené).
Řasa "zelený vous" je pravděpodobně virulentnější forma řasy zelený chlup. Jemná delší vlákna se přichytí na rostliny a tvrdý povrch. Může dorůst několika centimetrů a vytvořit na jejich povrchu hustý zelený povlak. Někdy může být velmi dekorativní. Řasožroutům se bude velmi líbit.
Může být obtížné ji mechanicky odstranit, protože silně přilne k povrchu. vlákna jsou slizká a slabá. Je to typická řasa pro nádrže s rybami bez rostlin, ale nemusí nutně znamenat špatnou kvalitu vody. V nádržích s rostlinami svědčí o příliš dlouhé době osvětlení (zkraťte ji na 8 hodin) nebo o příliš nízké hladině CO2, případně o nedostatečném množství dusičnanů ve vodě.
Černá štětičková řasa -Black Brush Algae - BBA (Audouinella sp.) - "RUDUCHA"
Často se jí říká ruducha - je velmi obtížné se jí zbavit! Malé černé, tmavě šedé nebo načervenalé chloupky rostou v chomáčcích nebo skvrnách z jemných černých chomáčků o délce půl centimetru. Má ráda místa se silným prouděním, drží se na tvrdém povrchu a akvarijní technice (přívody a odtoky filtrů, vnitřní filtry atd.) Pokud máte tvrdou vodu, do vláken se zabuduje vápník a řasožroutům se to nelíbí. Parmička siamská a krevetky Amano ho sice sežerou, ale nejsou efektivní.
V silně osvětleném akváriu může být způsobeno nedostatkem nebo nerovnoměrným rozložením CO2. Při slabém osvětlení pomůže nechat vodu před výměnou vody odstát. Voda z vodovodu (a čerstvá voda z RO) je bohatá na CO2 - to bude těmto řasám svědčit, ale pomalu rostoucí nenáročné rostliny z toho nebudou moc profitovat.
Jedná se o jednu z nejobtížněji odstranitelných řas. Objevuje se bez zjevné příčiny i ve starších, velmi stabilních bujných nádržích. Většinou je jediným řešením skvrny odstranit - jednu po druhé hrdinným čištěním, a to by vůbec nezaručilo, že se nevrátí. Odstranění nesmírně pomáhá tento nástroj: ADA Pro picker nebo se dají použít nástroje na odstranění vodního kamene ze zubů nebo použití tekutého uhlíkového přípravku (vypněte filtr, aplikujte lokálně injekční stříkačkou) pomůže tuto řasu zničit. Než zmizí, zčervená a zbělá.
Žabí vlas (Cladophora)
Někteří obviňují žasokouli z šíření řasy Cladophora. Pravdou je, že mechová kulička je skutečně druh Cladophora, ale liší se od té, která způsobuje invazi žabího vlasu. Mechová koule je pomalu rostoucí, takže ji mohou snadno napadnout i řasy, kterým se na povrchu koule bude dařit.
Žabí vlas je drsná, větvená řasa, která vypadá jako nějaký druh mechu. Tvrdě se drží v jednom bodě a odtud se šíří dál, takže ji lze izolovat a odstranit ze středu rostlin. Pokud kontaminuje váš mech, budete ho muset důkladně ostříhat. Řasožrouti se jí budou vyhýbat. Pomůže zlepšení průtoku a CO2, slabší osvětlení ji zatlačí zpět vzhledem k rostlinám. Tato řasa se nešíří vzduchem, takže se jí můžete zcela vyhnout, pokud v akváriu používáte pouze laboratorně pěstované rostliny (IN-VITRO)
Zelená voda
Zelená voda je způsobena plovoucími řasami. Může se skládat z více typů organismů, od skutečných zelených řas, jako je Chlorella, až po bičíkovce. Objevuje se velmi rychle a je obtížné se jí zbavit. Je způsobena nárůstem amoniaku, problémy s hladinou živin nebo nízkým obsahem CO2. Obvykle ji vyvolává nějaký problém s kvalitou vody - například Amoniak uvolněný do vody poté, co jste narušili substrát (hrubým odkalováním).
Zlepšení kvality vody (například výměnou vody) problém nevyřeší. Jakmile řasy vykvetou, přežijí i v podmínkách s nízkým obsahem živin. Problém můžete vyřešit čtyřdenním zatemněním, ale mějte na paměti, že usmrcené řasy mohou způsobit prudký nárůst amoniaku. Při zatemnění vždy zajistěte dobré provzdušnění. Použití UV filtrů je také vysoce účinné proti zelené vodě.
Třetí možností je použití diatomového filtru, který tyto řasy z vody vyčistí během několika hodin a nebudou produkovat žádný Amoniak, který by mohl způsobit další potíže. Výroba diatomového filtru je snadná, stačí si pořídit diatomit (diatomovou zeminu) a dočasně ji použít ve filtru. Existují i jiné chemické roztoky, které se mohou zdát snadno použitelné, ale zdaleka nejsou ideální, protože sice řasy zahubí, ale mohou mít nepříznivé účinky na vaše citlivé ryby nebo rostliny.
Zakalenou, ale nikoli zelenou vodu způsobují plovoucí řasinky (mezi akvaristy známé také jako infuzoria). Někteří z těchto drobných živočichů mají chlorofyly, takže mohou využívat světlo a daří se jim i v podmínkách s nízkým obsahem živin. Budete muset provést zatemnění v kombinaci s ošetřením UV filtrem a diatomovým filtrem. Zelená voda má v akvaristice své výhody: můžete ji použít jako potravu pro líhnoucí se artemie a vodní blechy.
Vodní hedvábí -Šroubatka (Spirogyra)
Tvoří dlouhá a silná vlákna s hladkým povrchem. Pod mikroskopem je velmi dekorativní, vlákno je zelená spirála táhnoucí se po celé délce. Její vzhled svědčí o předchozím výskytu čpavku, který byl způsoben mrtvolou ryby nebo narušením substrátu či štěrku. Jakmile se jednou objeví, je obtížné ji odstranit, protože potřeby těchto řas jsou velmi podobné rostlinám. Obvykle pomůže zatemnění a lokalni aplikace Tekuteho uhlíku pomocí injekční stříkačky. Řasožrouti je nemají nijak zvlášť rádi, ale budou je konzumovat, pokud v akváriu nejsou jiné řasy.
Zelené vláknitá řasa
Má dlouhé vlákna. Lze je sbírat namotáváním na zubní kartáček (špejli), ale z mechů je téměř nemožné je odstranit. Někteří tvrdí, že se objevují v důsledku nadbytku železa ve vodě, který může být způsoben nevyváženou výživou rostlin nebo složkami z kořenových záložek, které se nějakým způsobem rozpustily ve větším množství do vody. Často se objevují společně s vlasovými řasami. Vyměňte velké množství vody a přehodnoťte množství hnojiv dávkovaných do akvária. Parmička siamská a krevetky Amano ji budou jíst.
Vlasové řasy (Rhizoclonium)
Tenká, zelenošedá vlákna připomínající vatu se táhnou několik centimetrů. Nepřilnou k povrchu. Často se objevuje při nízkém obsahu živin. Souvisí také s nízkou hladinou CO2 a nízkým průtokem. Řasožrouti ji budou milovat, je to dobrá doplňková potrava pro všechny býložravé ryby. Jakmile se objeví, je vhodné štěrk vyčistit. Silné proudění omezí její růst.
Staghorn (Compsopogon sp.)
Tvoří vlákna šedých nebo namodralých rohovitých větví. Obvykle se objevuje na okrajích listů v podobě chmýří. Má rád místa blíže k povrchu. Tvrdě ulpívá a povrch je opravdu hodně mazlavý, takže je skoro nemožné ho odstranit. Vysoká hladina amoniaku, nízký průtok a problémy s rovnováhou živin podporují výskyt této řasy. Povrchově odkalte dno a vyčistěte filtr pokud je slabší průtok. Odstřihněte napadené listy. Pokud se vám ji nepovede odstranit ručně, aplikujte tekutý uhlík při zastaveném filtru injekční stříkačkou na několik minut - řasa zčervená a odumře.
BAKTERIE
Modrozelené řasy - BGA (sinice)
Příčinou je nízká hladina dusičnanů, prudké zvýšení hladiny amoniaku a znečištěný substrát nebo filtr. Sinice jsou ve skutečnosti fotosyntetizující bakterie. V akváriu se může objevit mnoho druhů. Některým z nich se bude dařit v substrátech s vysokým obsahem dusíku a rozkládajícími se organickými látkami, jiné se objeví v prostředí zcela bez dusíku. Nejběžnější jsou modrozeleně, šedě nebo černě zbarvené typy, které vytvoří nános na povrchu substrátu a rostlin. Tento povlak lze snadno vysát hadicí při výměně vody, ale obvykle se znovu objeví, pokud neřešíte příčinu.
Často se také objevuje mezi sklem a substrátem nebo rostlinami - na dně akvária - podél předního skla a po stranách. Jakmile se objeví, začne se rychle šířit a může se stát nebezpečnou pro vaše akvárium. Invaze se vyznačuje také nepříjemným zápachem v okolí vašeho akvária. Sinice mohou produkovat toxiny, které mohou zabít ryby a rostliny, proto je třeba jejich šíření rychle zastavit.
Jako léčba příznaků pomůže zatemnění, ale pokud je neúčinné, je nutné v krajním případě použít antibiotika. Protože zde máme co do činění s bakteriemi, jsou účinná erytromycinová antibiotika, ale ta zabijí i nitrifikační bakterie v substrátu a také v našem filtru! To je drastické opatření. Pokud se rozhodnete jít touto cestou, musíte se pečlivě podívat na rovnováhu dusičnanů a pokusit se znovu nastartovat nitrifikaci pomocí přidání bakterií.
Pokud se BGA nezdá být příliš invazivní, můžete se ji pokusit odstranit pravidelnou výměnou vody a použitím rychle rostoucích stonkových rostlin. Pokud byla hladina dusičnanů ve vašem akváriu nízká, můžete ji zvýšit na 10-30 ppm.
Mastná hladina
Mastná hladina ve skutečnosti nejsou řasy - ve skutečnosti jsou to bakterie! Rostliny ve vodě uvolňují bílkoviny, když jsou vystaveny stresu (způsobenému CO2, živinami nebo dokonce teplotou). Zcela průhledný protein je lehčí než voda, takže se hromadí na hladině a vytváří tenkou vrstvu - slouží jako ideální médium pro různé druhy bakterií. Stejně jako laboratorní Petriho miska... Nakonec uvidíte bakterie, nikoli vrstvu bílkovin.
Tato vrstva bílkovin také poskytuje podporu života některým řasám - to změní její barvu na zelenou. Verze bez řas bude vypadat neprůhledně. Kromě neatraktivnosti má povrchový povlak další nepříznivý biologický účinek: omezuje výměnu plynů na povrchu. To může mít za následek nerovnováhu CO2 a kyslíku a vést k dalším problémům s řasami, protože filtrační bakterie potřebují ke svému rozvoji také hodně kyslíku.
Je velmi důležité pravidelně odstraňovat povrchové nečistoty. Kromě péče o celkovou rovnováhu vašeho ekosystému a omezení produkce bílkovin rostlin můžete přijmout několik opatření k odstranění této mastné hladiny. K průběžnému nebo dočasnému odstraňování povrchových nečistot můžete použít hladinový skimmer nebo můžete na noc vyzdvihnout výtok filtru, abyste rozbili vodní hladinu. Silné provzdušňování ji rovněž odstraní.
Pomůže také častá výměna vody, dobrá mechanická filtrace, pravidelné (ale ne nepřetržité) používání aktivního uhlí. Jako rychlou metodu odstranění umístěte na horní část vody kuchyňskou utěrku a rychle ji odstraňte, tuto metodu opakujte s novými utěrkami. Tím se mastná hladina zcela odstraní.
Nálevník
Bílá (neprůhledná) voda nebo zakalená, mléčná voda je většinou způsobena nadměrným množstvím užitečných bakterií (které nejsou pro člověka nebezpečné). V nových nádržích může být způsobeno nadměrným používáním přípravků na úpravu vody (bakteriální kolonie), ve starých nádržích je známkou bakteriální nerovnováhy. Můžeme se s ní setkat po vyčištění filtru - tehdy je rovnováha křehčí.
Pokud máme dobrou filtraci a dobrou biologickou rovnováhu, ve většině případů zakalená voda po několika dnech sama zmizí. Výměna vody také pomůže obnovit rovnováhu - ale neřeší hlavní příčinu.
Pokud zakalená voda nezmizí, použijte k léčbě příznaků UV filtr. UV světlo má sterilizační účinek, takže zničí všechny bakterie ve vodě. (UV filtr lze připojit k samostatnému vodnímu čerpadlu.
HOUBY
Bílá houba
V nových akváriích s redmoor dřevem se vyskytuje pravidelně. Vždy (!) se na dřevě objevuje v podobě bílého slizkého povrchu - tvoří skvrny nebo souvislé plísně. Je naprosto neškodná a po 1 až 2 týdnech sama zmizí. Vznik plísně je způsoben organickým materiálem a sporami přítomnými v tomto typu dřeva. Její výskyt je nevyhnutelný a musíme jen počkat, až zmizí, protože do vody neuvolňuje škodlivé látky. Někteří řasožrouti ji dokonce požírají. Pokud se vám nelíbí její vzhled a nechtěli byste čekat, až zmizí, můžete ji vyčistit zubním kartáčkem.
Ve starých nádržích se houby vyskytují na dvou místech: na mrtvolách ryb a na hnijícím krmivu. Jejich fyzické odstranění (vysátí nebo vyjmutí pinzetou) problém vyřeší.
OSTATNÍ PROBLÉMY
Hnědá voda nebo žlutě zbarvená voda
Voda může být zabarvena z mnoha důvodů. Nejčastějším důvodem hnědé vody je hardscape Ze dřeva se mohou uvolňovat třísloviny, které dodají vodě určité zabarvení. Dark Iron Wood a kořeny mangrove jsou předními zdroji zbarvení – a to i po delší dobu (roky). S tmavě zbarvenými hnědými vodami se v přírodě setkáváme často, dokonce slouží jako přirozené prostředí pro některé druhy ryb, kterým se v takových vodách daří lépe. Existují i přípravky na zbarvení vody do hněda.
Pokud nejste s tímto zbarvením spokojeni, můžete ho zlepšit pravidelnou a větší výměnou vody, ale budete potřebovat hodně trpělivosti, dokud se do vody ze dřeva neuvolní většina tříslovin. Použití většího množství přípravku Seachem Purigen ve filtru výrazně zlepší průhlednost akvarijní vody - během několika hodin získáte křišťálově čistou vodu. Absorpční kapacita přípravku Purigen je omezená, takže jej možná budete muset po nějaké době recyklovat nebo vyměnit.
Zápach
Na rozdíl od zápachu starších " klasických" akvárií by moderní přírodní akvárium nemělo být vůbec cítit. Křišťálově čistá voda a harmonie živých tvorů uvnitř by měly vytvořit ekosystém, který neuvolňuje žádné plyny. Pokud vaše přírodní akvárium zapáchá, je to proto, že v systému je nějaký problém a plyny se uvolňují do vzduchu přes vodní hladinu.
Tradiční "akvarijní zápach" (zápach z bažin) pochází především z plynného čpavku, který vzniká rozkladem organických látek. Čpavek ve vyšších koncentracích zapáchá jako moč. Tyto pachy budou indikovat obecné hygienické problémy: štěrk není čistý (špatný typ substrátu), filtr není čistý, systém není dobře navržen, rostliny se rozkládají kvůli nedostatku CO2 a/nebo živin, neměníte vodu a nečistíte akvárium pravidelně atd.
Pokud vaše akvárium zapáchá, musíte ho důkladně vyčistit, vyčistit filtr, provést větší výměnu vody a vytvořit podmínky, za kterých mohou nitrifikační bakterie vykonávat svou práci, tedy přeměňovat amoniak na dusičnany. Pokud dochází k nevratnému zahnívání substrátu, možná budete muset akvárium dokonce rozebrat a začít znovu s novým ekosystémem a substrát vyměnit.
Důležité je správně identifikovat řasu!!
Doufám, že vám informace o jednotlivých řasách a rady jak se jich zbavit pomůžou k jejich odstranění. Tak ať vám akvárium dělá radost.